امروز :سه شنبه ۹ /۳/ ۹۶
صفحه اصلی مصاحبه استخدامي،‌ بايد و نبايدها

تبلیغات سایت

مصاحبه استخدامي،‌ بايد و نبايدها

نویسنده : admin 95/8/1

مصاحبه استخدامي،‌ بايد و نبايدها

   

 
مدير نيروي انساني و رئيس يك شركت استخدامي فهرست بايدها و نبايدهايي را كه داوطلبان استخدام براي جلسه مصاحبه استخدامي بايد رعايت كنند را به شرح ذيل مشخص كرده است.

مدير نيروي انساني و رئيس يك شركت استخدامي فهرست بايدها و نبايدهايي را كه داوطلبان استخدام براي جلسه مصاحبه استخدامي بايد رعايت كنند را به شرح ذيل مشخص كرده است. 
بايدها
1- به موقع در جلسه حاضر باشيد. 
2- براي جلسه دوم مصاحبه تفاهم و توافقي ايجاد كنيد. 
3- با رفتار و گفتار نشان دهيد كه براي پست مورد نظر مناسب هستيد. 
4- تصويري حرفه اي از خود ارائه دهيد. مناسب لباس بپوشيد. دراين زمان بيش از هميشه محافظه كار باشيد. بهتر است خيلي محافظه كارانه لباس بپوشد،‌حداقل براي اولين مصاحبه. 
5- با آمادگي به جلسه مصاحبه وارد شويد. تحقيقات لازم را در مورد تاريخچه شركت كرده باشيد. از طريق اينترنت، روزنامه يا هر وسيله ديگر درمورد شركت،‌محصولات،‌خدمات و افرادي كه با آن ها در تماس هستند،‌ اطلاعات كسب كنيد. 
6- مشخص كنيد از جه راههايي مي توانيد با اين شركت مشاركت داشته باشيد. واقع گرا باشيد و از مثالهايي استفاده كنيد كه قبلا اتفاق افتاده و يا در رابطه با شركت فعلي يا قبلي است. 
7- مشتاق باشيد،‌هيجان و علاقه خود را به شغل نشان دهيد. خشك و بي احساس بودن خريدار ندارد. 
8- از فعل ها و كلمات موثر استفاده كنيد و احساس خود را نشان دهيد. 
9- اگر شما عضو يك گروه كاري بوديد،‌  شركت در آن گروه را اعلام كنيد. اگر موفقيت شركت حضور شما در آن گروه بوده (بدون تكبر) بگذاريد مصاحبه گر اين را بداند. 
10-  دقت كنيد،‌ خشك و ناراحت به نظر نياييد. قبل از شروع مصاحبه نفس عميق بكشيد و به خودتان مسلط باشيد. 
11-  اگر شما را براي شغل جديد توجيه كرده اند اطلاعاتي را كه كسب كردهايد در اختيار مدير نيروي انساني بگذاريد. فكر شما و بازخورد اطلاعات شما به او در ارتباطش با مشتري كمك مي كند و مي تواند در گرفتن تصميمات موثر به او كمك كند.
12-  يك يادداشت تشكر ظرف 24 ساعت بفرستيد. اين نشان مي دهد كه شما علاقه مند هستيد،‌ به جزئيات و فرصتهاي ديگر براي نشان دادن توانايي هاي خود توجه كنيد. به نكات كليدي در طول مصاحبه اشاره كنيد و اينكه چرا شما بهترين و مناسبترين فرد هستيد. 
13-  در حرفه خود نقش يك الگو را داشته باشيد.  
نبايدها
1- خودتان را پيش فروش نكنيد. زماني است كه بايد خودتان و اعتبارتان را بفروشيد. كالا و متاعتان را معرفي كنيد. در جستجوي راهنما و كليد باشيد. گفتگو بايد به بحث گشايش كار و چالش ها و فرصتهاي آن تغيير  يابد. 
2- خودتان را ارزانتر نفروشيد. اين جا جاي فروتني نيست. مطمئن  شويد كه شما مي توانيد توجه آنها را به فضايل ويژه خود جلب كنيد و كيفيت و كميت اين برتري ها را تعيين كنيد. 
3-  گرسنه به جلسه مصاحبه نرويد. در اين صورت به اندازه كافي هوشيار نخواهيد بود. مطمئن شويد كه قبلا چيزي خورده ايد. شما كه نمي خواهيد كسل و تنبل به نظر برسيد؟‌
4- در مورد خدمات ،‌ كاركنان و محصولات شركت در صورتيكه موردي شنيده ايد وذكر آن مي تواند باعث تحقير شود، ‌با حالت تمسخر برخوردار نكنيد. مدير استخدام عضوي از اين شركت است و از اينكه براي اين شركت كار مي كند افتخار مي كند و به خود مي بالد. به علاوه چه چيزي به تمسخر هست شما مي خواهيد ارتقاء پيدا كنيد؟‌ نه نزول كنيد. 
5- متكبر و مغرور نباشيد. 
6- در مورد كارفرما،‌ كاركنان يا شركتهاي قبلي به نگوييد. يك روزي ممكن است گذرتان به آنها بيافتد. 
7- دروغ نگوييد. صداقت داشته باشيد. اين بهترين سياست است. اگر شما چيزي را پنهان كنيد(بالاخره كارفرماي جديد در آينده به آن پي خواهد برد). 
8- در جلسه مصاحبه با صدايي يكنواخت صحبت نكنيد.  چون موجب ناراحتي ديگران ميشود و خوابشان ميگيرد. صدايتان را زير و بم كنيد و از انعطاف آن استفاده كنيد. لبخند هم به آن كمك ميكند. جلوي آئينه تمرين كنيد . مي خواهيد با خودتان مصاحبه كنيد؟ 
9- همه چيز را بديهي و مسلم فرض نكنيد. شما بايد اعتماد مصاحبه گر را جلب كنيد تا از شما براي كار دعوت شود.

آخرین آماده به کارها

ارسال رزومه مشاهده تمامی کارجویان...

آگهی های کارفرمایان

ارسال آگهی کارفرما مشاهده آگهی کارفرمایان...

آخرین مقالات ارسال شده

ارسال مقاله مشاهده تمامی مقالات...