امروز :سه شنبه ۹ /۳/ ۹۶
صفحه اصلی آشنايي با شغل توليد جعبه‌هاي جواهرات

تبلیغات سایت

آشنايي با شغل توليد جعبه‌هاي جواهرات

نویسنده : admin 95/8/9

آشنايي با شغل
توليد جعبه‌هاي جواهرات

   

در حال حاضر در دنيا كسب و كارهاي خانگي به دليل امتيازاتي كه در اختيار دارد حيطه گسترده‌اي را در اكثر حوزه‌هاي اقتصادي به خود اختصاص داده است. در همين راستا موسسه كار و تامين اجتماعي نيز با همكاري سازمان همياري اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهي اقدام به تدوين و معرفي 150 عنوان شغل خانگي نموده است .امروزه در جوامع بشري صنعت بسته‌بندي به تنهايي علاوه بر يك مهارت و علم، يك هنر نيز محسوب مي‌گردد. 
در حال حاضر در دنيا كسب و كارهاي خانگي  به دليل امتيازاتي كه در اختيار دارد حيطه گسترده‌اي را در اكثر حوزه‌هاي اقتصادي به خود اختصاص داده است. در كشورمان نيز با تصويب قانون حمايت از مشاغل خانگي برنامه‌هاي ويژه‌اي براي توسعه و گسترش اين مشاغل پيش‌بيني شده است. در همين راستا موسسه كار و تامين اجتماعي نيز با همكاري سازمان همياري اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهي اقدام به تدوين و معرفي 150 عنوان شغل خانگي نموده است .

 به منظور آشنايي بيشتر علاقه‌مندان فعاليت در مشاغل خانگي بخش‌هايي از مشاغل معرفي شده در اين كتاب‌ها منتشر مي‌شود كه اين شماره به نحوه توليد جعبه‌هاي مخملي جواهرات اختصاص دارد.
مقدمه 
امروزه در جوامع بشري صنعت بسته‌بندي به تنهايي علاوه بر يك مهارت و علم، يك هنر نيز محسوب مي‌گردد. هنري كه نه تنها موجب زيبايي كالا و تسهيل جابه‌جايي و حمل و نقل مي‌شود، بلكه به راحتي استفاده و در معرض ديد قرار گرفتن كالاها نيز مي‌افزايد. بسته‌بندي، تحت تأثير عناصر مختلفي چون اندازه‌ها، فرم‌ها و ارزش‌هاي مختلف مي‌باشد و از كوچكترين، ساده‌ترين و ارزان‌ترين اجناس تا گرانبهاترين آن‌ها را دربرمي‌گيرد و چه صنعت و كالايي گرانبهاتر و ارزشمندتر از طلا و جواهرات زينتي كه علاوه بر ظرافت و زيبايي و بهاي زياد، خود يك هنر منحصر به فرد نيز محسوب مي‌شود. 
يك بسته‌بندي خوب و زيبا براي يك اثر هنري و ارزشمند مانند طلا و جواهر چيزي جز يك جعبه زيبا نخواهد بود. جعبه‌اي كه متناسب با ارزش و پلاستيكي و شيشه‌اي و فرآورده‌هاي آن‌ها طراحي و ساخته شود. بديهي است كه امروزه اين علم و هنر نوين در كشور ما از جايگاه اصلي و واقعي خود به دور مانده است چرا كه با توجه به منابع مختلف انرژي و مواد اوليه در كشور ايران و مهم‌تر از همه نيروي جوانان مستعد و خلاق و توانمند، مي‌توان به اين فن و صنعت و هنر بديع بيش از پيش بها داد تا هم بتوانيم از نوآوري‌هاي نيروي انساني داخلي بهره بگيريم و هم بدعت‌گذار يك صنعت جديد در كشور باشيم .
 فوايد آن نيز در درجه نخست رهايي جوانان از معزل بيكاري است و در وهله بعد نيز با بهره‌گيري و برنامه‌ريزي مناسب و دقيق و با توليد جعبه‌هاي زيبا، ضمن برخورداري از فرهنگ و اصالت ايراني، از هدر رفتن سرمايه‌هاي داخلي و ورود توليدات كشورهاي ديگر جلوگيري نماييم. 
طبق نظر كارشناسان، 80 درصد محصولات عرضه شده در جواهرفروشي‌ها خارجي است. با توجه به روند روزافزون توجه به بسته‌بندي كالا در جهان، اين روند در ايران با سرعت كمتري در جريان است. اما اكنون بسياري از صاحبان صنايع به اهميت بسته‌بندي كالا در كشور پي برده‌اند. بسته‌بندي كالايي نظير طلا و جواهي به دليل لوكس بودن و ارزش بالا از پيچيدگي خاصي برخوردار است و لازم است بيشتر مورد توجه قرار گيرد، زيرا اين امر مي‌تواند تاثير قابل ملاحظه‌اي بر جذب مشتري داشته باشد. 
فرآيند توليد و مراحل آن 
جعبه‌هاي مخملي جواهرات از ابتداي كار تا آماده شدن نهايي مراحلي را طي مي‌كنند كه در اين قسمت به اين مراحل اشاره مي‌شود. لازم به توضيح است به دليل اين كه بهترين ماده براي ساخت اين‌گونه جعبه‌ها براي يك كسب و كار خانگي پلاستيك محسوب مي‌شود، از اين رو فرآيند توليد براساس پلاستيك توضيح داده مي‌شود. 
قبل از شروع كار فرد سازنده بايد درخصوص دو عامل تصميم‌گيري كند. اين عوامل عبارتند از: از شكل ظاهري و ابعاد جعبه. 
هر دو اين عوامل به نوع زيورآلاتي كه قرار است درون جعبه نگهداري شود، بستگي دارد. بعد از تعيين اين دو عامل كار توليد آغاز مي‌شود: 
1)    توليد قطعات پلاستيكي. براي توليد جعبه‌هاي جواهرات دو قطعه كه يكي بدنه و ديگري درب جعبه است، بايد ساخته شود. اين قطعات به وسيله دستگاهي كه دايكاست (Daicast) يا دستگاه تزريق پلاستيك نام دارد ساخته مي‌شود. براي اين كار فرد بايد ابتدا قالب‌هايي را كه براي توليد قطعات جعبه مورد نظر طراحي و ساخته شده، درون دستگاه جاي‌گذاري كند. اين قالب‌ها كه داراي ويژگي‌هاي خاصي هستند، بايستي قبلاً تهيه شوند. سپس ماده اوليه توليد پلاستيك كه معمولاً به صورت دانه‌هاي ريز است،‌ درون محفظه مخصوص دستگاه ريخته مي‌شود. پس از روشن شدن دستگاه، تا پايان ماده به طور خودكار قطعات مورد نظر توليد شده و درون مخزني جمع مي‌شوند. 
2)    پرداخت، پس از توليد قطعات پلاستيكي، زائده‌ها و لبه‌هاي ناهموار آن‌ها با يك سوهان يا سمباده نرم همواره شده و از آسيب به پارچه و دست در هنگام توليد يا استفاده جلوگيري مي‌كند. 
3)    لولا‌گذاري. دو قطعه پلاستيكي بدنه و درب با يك قطعه فلزي لولا مانند كه داراي خاصيت فنري است به يكديگر متصل مي‌شوند. خاصيت فنري به خاطر اين است كه وقتي در جعبه باز يا بسته مي‌شود، در همين حالت مانده و به راحتي حركت نكند. اين قطعه لولايي معمولاً به قطعات پلاستيكي چسبانده يا لحيم‌كاري مي‌شود. برخي قالب‌ها به شكلي هستند كه قطعات پلاستيكي ساخته شده جايي براي تعبيه لولا دارند كه در اين حالت كار لولاگذاري راحت‌تر و سريعتر انجام مي‌شود. 
4)    روسازي. در اين مرحله روي قسمت بيروني قطعات يك لايه پارچه‌اي كه معمولاً از جنس جيز است كشيده مي‌شود. در توليد اين جعبه‌ها معمولاً از پارچه جير به جاي مخمل استفاده مي‌شود. تكه‌هاي پارچه به شكل قطعات پلاستيكي ولي با اندازه‌هاي بزرگتري بريده مي‌شود و لبه‌هاي پارچه به درون قطعات پلاستيكي تا شده و چسبانده مي‌شود. چنانچه پارچه به صورت يك تكه براي هر دو قطعه بدنه و درب بريده شود، به زيبايي ظاهري جعه خواهد افزود. 
5)    در مرحله پنجم بايد درون جعبه را براي زيورآلاتي كه درون آن قرار مي‌گيرد آماده كرد. يعني برآمدگي‌ها يا فرورفتگي‌هايي ايجاد كرد كه از حركت و جابه‌جايي محتويات درون جعبه جلوگيري كند. اين برآمدگي‌ها يا فرورفتگي‌ها معمولاً‌روي ابر يا قطعاتي از يونوليت ايجاد شده و سپس درون جعبه تعبيه مي‌شود. مي‌توان از كاغذ مقوا نيز براي اين كار استفاده كرد. 
براي انگشتر و حلقه دو تكه ابراي كنار هم قرار مي‌گيرند و حلقه در شكاف ميان اين دو تكه فرو مي‌رود. در مورد النگو و ساعت بايد يك برآمدگي دايره‌اي شكل ايجاد شود. براي دستنبد معمولاً يك فرورفتگي مستطيلي مورد نياز است. در مورد گوشواره بايد يك صفحه كه داراي دو شكاف است ساخته و قسمت انتهايي آن را تا زد. سپس اين صفحه از قسمت تا زده در دورن جعبه چسبانده مي‌شود. با اين كار صفحه يك حالت لولايي پيدا كرده و به راحتي درون جعبه تا شده و يا باز مي‌شود. براي ساخت اين قطعه بايد از مقوا استفاده كرد. ولي گزينه بهتر از مقوا پلاستيك است كه مي‌توان آن را نيز با دستگاه دايكاست توليد كرد. براي گردنبند نيز بايد يك برآمدگي در جعبه ايجاد كرد. اين برآمدگي بهتر است شبيه عدد پنج فارسي باشد. توليد اين قطعه نيز از پلاستيك و با استفاده از دستگاه تزريق پلاستيك امكان‌پذير است. 
قطعات مذكور پس از توليد به وسيله پارچه‌اي كه معمولاً از جنس ساتن است پوشانده شده و درون جعبه چسبانده مي‌شوند. 
6)    توسازي. بعد از آماده شدن فضاي داخلي جعبه براي زيورآلات، نوبت به توسازي مي‌رسد. در طي مرحله توسازي فضاي دروني جعبه به وسيله پارچه‌اي كه معمولاً پارچه ساتن است پوشانده شده و لبه‌هاي پارچه نيز در درون چعبه جسابنده مي‌شود. عمدتاً براي زيبايي بيشتر و ثابت ماندن پارچه در درون جعبه از يك قاب نازك استفاده مي‌شود بدين ترتيب كه ابتدا پارچه به قاب چسابنده شده و سپس قاب در درون جعبه چسبانده مي‌شود. اين قاب به راحتي مي‌توان از مقواي نازك و يا حتي از پلاستيك ساخت. اگر پوشش درون جعبه يك تكه باشد بهتر است، چرا كه موجب زيباتر شدن جعبه و در ضمن پوشاندن لولاي جعه مي‌شود. در صورت عدم استفاده از پارچه يك تكه بايد با كمي پارچه روي لولا را پوشاند. نيازي نيست كه حتماً پارچه درون جعبه صاف باشد. استفاده از پارچه به مقداري بيشتر از فضاي درون جعبه و جمع و چروك شدن پارچه در فضاي داخلي جعبه، زيبايي جعبه را دوچندان مي‌كند. اغلب از پارچه با رنگ روشن براي فضاي دروني جعبه‌ها استفاده مي‌شود. 
7)    تزئين و زيباسازي. با پايان يافتن مرحله قبل جعبه ما آماده است ولي به خاطر اين كه اين جعبه‌ها براي جواهرات و به طور كلي اشياي گران‌بها و زيبا استفاده مي‌شوند، پس خود بايد جذاب و چشم‌نواز باشند. تزئين اين جعبه‌ها مي‌تواند در طيفي از ساده و كم هزينه تا مشكل و پرهزينه باشد. 
امكانات و تجهيزات مورد نياز 
به طور كلي در اين كسب و كار امكانات و وسايل پيچيده و گران‌قيمت مورد استفاده قرار نمي‌گيرد به غير از دستگاه دايكاست. همان‌طور كه اشاره شد دستگاه دايكاست يا تزريق پلاستيك، وسيله‌اي است كه براي توليد قطعات پلاستيكي از مواد اوليه مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در جدول زير ليستي از امكانات مورد نياز اين شغل به همراه قيمت تقريبي آن‌ها مشاهده مي‌شود: 
حداقل فضاي لازم براي راه‌اندازي اين كسب و كار خانگي يك اتاق 12 متري مي‌باشد. براي راه‌اندازي اين كسب و كار به حداقل امكانات و تجهيزات زير نياز داريد. 
نيروي انساني مورد نياز 
تمام فرآيند توليد جعبه‌هاي مخملي جواهرات از ابتدا يعني خريد موارد اوليه و ملزومات تا بازاريابي محصولات توليد شده مي‌تواند توسط يك فرد انجام شود. در صورتي كه حجم سفارشات براي خريد اين محصول افزايش يافت مي‌توان به منظور افزايش سرعت فعاليت‌ها و توليدات و همچنين افزايش حجم فروش، حداقل سه نفر را درگير اين كسب و كار كرد. اين سه نفر بدين شكل تقسيم‌بندي مي‌شوند: 
دو نفر مشغول به كار توليد جعبه‌ها. 
دو نفر از سه نفر با استفاده از تجهيزات و مواد اوليه، جعبه‌هاي مخملي را توليد مي‌كنند. مهارت‌هايي كه اين دو نفر براي ساخت جعبه‌ها بايد دارا باشند در قسمت‌هاي بعدي مورد بحث قرار خواهد گرفت. 
يك نفر براي بازاريابي و خريد. 
نفر سوم وظيفه دارد كه جعبه‌هاي توليد شده را به مشتريان معرفي كرده و آن‌ها را بفروشد. بدين منظور اين فرد بايد داراي مهارت‌ها و توانايي‌هاي بازاريابي و فروش باشد. فروش محصول هم مي‌تواند به صورت اينترنتي و هم با مراجعه حضوري به بازار هدف صورت مي‌گيرد. مسئول بازاريابي در كنار يافتن مشتري براي جعبه‌ها يك وظيفه مهم ديگر نيز دارد و آن انتقال اطلاعات و آگاه كردن افراد درگير با توليد از سليقه‌ها و علائق خاص مشتريان، فعاليت‌هاي رقبا و مسائل به روز، مانند طرح‌هاي جديد جعبه‌هاي جواهرات، جواهرات جديد براي توليد جعبه مناسب، تكنولوژي‌هاي نوين مانند دستگاه ليزري حكاكي و... است. علاوه بر اين موارد، وظيفه خريد مواد اوليه و ملزومات موردنياز براي توليد جعبه‌ها نيز به عهده اين شخص است. دليل اصلي آن هم تعامل بيشتر اين فرد با مشاغل مرتبط است. 
منبع: كتاب توليد اسباب بازي و عروسك‌ در منزل،انتشارات موسسه كار و تامين اجتماعي

آخرین آماده به کارها

ارسال رزومه مشاهده تمامی کارجویان...

آگهی های کارفرمایان

ارسال آگهی کارفرما مشاهده آگهی کارفرمایان...

آخرین مقالات ارسال شده

ارسال مقاله مشاهده تمامی مقالات...