امروز :سه شنبه ۹ /۳/ ۹۶
صفحه اصلی توليد آب معدني

تبلیغات سایت

توليد آب معدني

نویسنده : admin 95/8/10
تک استخدام  

آبهاي معدني موجود در دنيا به دو صورت قابل شرب و غيرقابل شرب ولي با مصارف درماني مورد مصرف قرار مي گيرد . فرآوري آب معدني طبيعي با اينكه چند سالي است كه مورد توجه قرار گرفته است ولي بنظر مي‌رسد كه هنوز مورد شناسايي و توجه بسياري از اشخاص واقع نشده است . آبهاي معدني عمدتاً بصورت بطري در اندازه هاي مختلف و با فرمولاسيون مختلف توليد و به بازار مصرف عرضه مي گردد . اين آبها از چاههاي عميق آرتزين و آبهاي زيرسطحي كه از كوهها خارج و بصورت آبشارهاي طبيعي سرازير ميگردد و يا از چشمه هاي جوشيده از دل زمين بدست مي آيند . آبهاي حاصله از طرق فوق را مي توان بوسيله عمليات تبخير با رسوب دادن مواد زايد آن را بصورت آب خالص (آب مقطعر) تبديل و براي مصارف داروئي و آزمايشگاهي مصرف نمود و يا اينكه آن را با اندكي تغيير و رسوب دادن مواد اضافي مضر براي شرب آماده كرد . بهرصورت آبهاي معدني قابل شرب نبايد (كل مواد جامد ) TDS آن كمتر از (قسمت در ميليون)ppm250   باشد . 
در آب معدني طبيعي بنابر تعريف فقط استاندارد بودن محتويات و نحوه بسته بندي آن مهم نبوده بلكه مردم بايد از طبيعي بودن منبع آن اطمينان كافي داشته باشند و اين اطمينان توسط سازمانهاي بازرسي و كنترل مواد غذايي براي مشتريان و مصرف كنندگان قابل حصول مي باشد و آنها با برچسبهائي اين اطمينان را براي مصرف كنندگان فراهم مي آورند كه محتويات آب مذكور بصورت طبيعي بوده و به هيچ عنوان مواد آن بصورت مصنوعي به آب اضافه نگرديده است زيرا آب معدني اصل بايد از منابع زيرزميني جوشيده و عمليات تصفيه از عوامل ميكروبيولوژيكي در آن صورت گرفته باشد . امروزه در كشورهاي غربي عمده مصرف آبهاي معدني ترجيحاً براي خواص داروئي آنها مورد مصرف قرار مي گيرد . 


انواع آبهاي معدني :

آبهاي معدني بسته به ميزان TDS آن به گونه هاي مختلفي دسته بندي مي گردند كه مهم ترين آنها به شرح زير دسته بندي مي گردند :
الف : آب معدني با  50  TDS كه آب معدني خيلي ضعيف ناميده مي شود . 
ب: آب معدني با  500  50 <TDS كه آب معدني ضعيف ناميده مي شود.
ج: آب معدني با 1500  500 <TDS  كه آب معدني متوسط ناميده مي شود . 
د: آب معدني با 1500 TDS> كه آب معدني غني ناميده مي شود. 
اما سوال اساسي اينجاست كه چه نوع آب معدني بايد مورد مصرف قرار گيرد ضعيف يا غني ؟
اين سوالي است كه هيچكس براي آن جواب علمي و قانع كننده اي ندارد ولي بهتر است كسانيكه مي‌خواهند از اين نوع آبها مصرف نمايند ابتدا با آب معدني ضعيف شروع كنند زيرا بسياري از مواد معدني موجود در اين آبها مورد نياز بدن نبوده بلكه مشكلاتي را نيز از نظر سلامتي براي آن پديد مي آورد . بعنوان مثال متخصصين كليه معتقدند تعداد قابل توجهي از مردم در اثر نوشيدن زياد آبهاي معدني با كلسيم فراوان دچار سنگ در كليه و مجاري ادراري مي گردند . برعكس به خانم هاي باردار توصيه مي شود كه از آبهاي معدني محتوي منيزيم استفاده نمايند . بهرصورت استفاده از نمونه هاي با مقدار متوسط و غني مواد معدني بايد با احتياط و در صورت نياز بدن انجام گيرد هرچند تامين مواد معدني بدن در مقياسهاي بالا از طريق آبهاي معدني از نظر اقتصادي و حجم مصرفي روزانه آن امري غيرممكن بوده و كمبود بدن درخصوص مواد معدني بايد از طريق غذا و مصرف ميوه جات تامين گردد. بعنوان مثال تامين مقدار 1000 ميلي گرم كلسيم و 350 ميلي گرم منيزيم مورد نياز خانم هاي بالغ و مسن در روز با استفاده از آبهاي معدني ضعيف و معمولي اساساً غيرممكن مي باشد . 
خواص املاح موجود در آبهاي معدني طبيعي بر روي بدن :
منيزيم : اين ماده معدني بعنوان كاهنده فشارهاي عصبي در بدن شناخته شده و در استخوانها و ماهيچه تجمع مي يابد. منيزيم عاملي مهم در ايمني بدن بشمار مي رود و فشار خون را تحت كنترل قرار مي دهد و باعث شل شدن ماهيچه ها مي گردد. 
كلريد و بيكربناتها : اين مواد كمك كار فرايند هضم غذا در تمامي مراحل آن و ساخت و ايجاد تعادل اسيدي در معده و روده ها مي باشد.
سولفات و سيليكات : مواد معدني مذكور عامل تنظيف و تطهير كننده طبيعي امعاء و احشاء بوده بعلاوه بعنوان عامل استحكام بخشيدن استخوانها و دندانها شناخته شده است . 
سديم : از عوامل مهم در تعادل آب بدن سديم مي باشد . سلولهاي بدن توسط سيالي شامل اين ماده شستشو مي گردند . 
آهن : اين ماده معدني عامل رسيدن اكسيژن به تمام بدن مي باشد و كمبود آن باعث بيماري كم خوني و يا اختلالات خوني مي گردد. 
مزيتهاي شناخته شده مصرف آب معدني طبيعي :
آبهاي معدني طبيعي شامل بسياري از مواد معدني بصورت محلول در خود مي باشد كه اين مواد مزيتهاي فوق العاده اي را خصوصاً در موارد خاص براي مصرف آن بوجود آورده است كه مهم ترين آنها به شرح ذيل فهرست مي گردد:
-    آبهاي معدني طبيعي تعادل الكتروليتي در بدن ايجاد كرده و بطور طبيعي نياز محدود بدن به مواد معدني و آب از دست رفته را جبران مي نمايد. 
-    آبهاي معدني طبيعي خاصيت ضدباكتري و ضدقارچي دارند.
-    آبهاي معدني طبيعي كمك كار سيستم دفاعي بدن در دفع سموم و دفع مواد زائد مي باشد . 
-    نمونه هائي از آبهاي معدني داراي خواص درماني ويژه بوده وبراي درمان بيماريهاي مزمن خاصيت درماني دارد . 
-    آبهاي معدني براي رفع بسياري از دردها و آلام از قبيل آرتريتها و روماتيزم و بيماري هاي استخوان و مفاصل كاربرد دارد . 
بنابرمزيتهاي فوق امروزه در دنيا علاوه بر مصارف آبهاي معدني جهت شرب از خواص درماني ويژه بعضي از انواع آن بصورت بسته بنديهاي مختلف از قبيل مخازن گالني و بزرگتر و بصورت افشانه (spray) توليد و به بازار مصرف عرضه مي نمايند. 
1-    فرآيند توليد و تشريح آن :
آب معدني طبيعي از منابع شناخته شده توسط پمپهاي توربيني به مخازني منتقل شده و در آن با اضافه كردن موادي مخصوص ذرات معلق در آن را ته نشين مي نمايند . سپس آب حاصل از اين قسمت را تحت عمليات ضدعفوني و باكتري زدائي قرار مي دهند . بعد از مرحله مذكور آب را به مخازن هواگيري انتقال داده تا در اثر اين عمل گازهاي شيميايي غيرضروري و همچنين بوهاي حاصل از مواد آلي و ساير ارگانيزمها از سيستم خارج گردد. آب حاصل از اين قسمت را در بسترهاي شني با اندازه هاي محاسبه شده عبور داده تا عمده مواد معلق موجود در آن گرفته شود . پس از اين مرحله توسط كربن فعال آلودگيهاي غيرمحلول در آب جذب مي گردد كه درنتيجه آن آب بدون بو شده و طعم آن بهبود مي يابد، بدنبال مرحله قبل از بستر فيلتر ميكروني موسوم به ميكروفيلتر استفاده شده تا ذرات بسيار ريز و آلودگيهاي ميكروسكوپي و مواد سمي از آن جدا گردد ، آب حاصل را سپس از فيلترهاي كارتريجي و پس از آن جهت استريليزه كردن به سيستم QUV منتقل مي نمايند . آب حاصل از قسمت اخير جهت بسته بندي به مخازن ذخيره منتقل و پس از بسته بندي به انبار محصول انتقال مي يابد.
 
2-    برنامه توليد و مقدار آن 
مقدار توليد :  50 تن در روز             13500 تن در سال 
   در بسته بنديهاي 5/0 ، 5/1 ، 3 ، 40 ليتري 
تعداد روز كاري :                           270 روز در سال 
تعداد شيفت كاري :                          3 شيفت در روز 
3-    مواد اوليه مورد نياز :
الف : آب معدني با احتساب حدود 4% ضايعات :          14000 تن در سال 
ب: مواد شيميايي ضدعفوني كننده                              150 كيلوگرم 
ج: كربن فعال                                                      90 كيلوگرم 
د: ظروف PET‌                                                   با توجه به برنامه توليد 
ه: كارتون و پلاستيك بسته بندي                                با توجه به برنامه توليد 
4-    ماشين آلات و تجهيزات خط توليد :
- مخازن ذخيره                                   50 مترمكعب 
- مخازن ضدعفوني كردن آب                 50 مترمكعب 
- مخزن هواگيري                                  1 عدد 
- فيلتر شني 5 تني                                 1 عدد 
- مخزن تصفيه آب 3 تني                        1 عدد 
- صافي كربن فعال 4 تني                       1 عدد 
- صافي ريز                                       1 عدد 
- فيلتر كارتريجي                                 1 عدد 
- سيستم UV                                     1 عدد 
- سيستم بسته بندي                             1 عدد 

5- خدمات نيروي انساني 
در اين طرح 27 فرصت شغلي بطور مستقيم ايجاد مي گردد كه متشكل از 1 نفر مديرعامل،  1 نفر مديرتوليد ، 1 نفر تكنسين ، 6 نفر كارگر ماهر ، 9 نفر كارگر ساده ، 2 نفر تكنسين تعميرگاه و تاسيسات ، 2 نفر راننده و 2 نفر نگهبان و 2 نفر كارمند اداري و فروش و 3 نفر براي ساير امور مي باشد . 

6-    انرژي مورد نيار طرح :
برق : 120 كيلووات ساعت به ازاي هر تن محصول 
آب : 10 مترمكعب در روز 
سوخت : 12 كيگاژول در روز 
7-    ساختمانها و محوطه سازي 
الف : زمين              7000 مترمربع 
ب: سالن توليد           1200 مترمربع 
ج: انبارها                450 مترمربع 
د: ساير                   300 مترمربع 

8-    شرايط اقتصادي و ويژه طرح :
-    اين طرح با توجه به منابع بسيار زياد آبهاي معدني در ايران و ارزان بودن كاملا توجيه اقتصادي دارد. 
-    علاوه بر توليد آب معدني طبيعي قابل شرب مي توان آبهاي معدني با خاصيت داروئي خصوصاً براي ناراحتي هاي پوستي مانند كشورهاي پيشرفته افشانه هائي محتوي آب با مواد معدني موثره توليد و به بازار مصرف داخلي و خارجي عرضه نمود.
-    امكان صادرات اين محصول به راحتي ميسر مي باشد.

آخرین آماده به کارها

ارسال رزومه مشاهده تمامی کارجویان...

آگهی های کارفرمایان

ارسال آگهی کارفرما مشاهده آگهی کارفرمایان...

آخرین مقالات ارسال شده

ارسال مقاله مشاهده تمامی مقالات...